Εισαγωγικές Εξετάσεις

Εισαγωγικές εξετάσεις

Το Μουσικό Σχολείο Ιλίου είναι Γυμνάσιο με Λυκειακές τάξεις.
Οι μαθητές εισάγονται στην Α’ Γυμνασίου με εξετάσεις σε μουσικές δεξιότητες.
Η διαδικασία εξέτασης για την εισαγωγή στην Α’ Γυμνασίου είναι σχετικά απλή και αναφέρεται σε μαθητές που δεν έχουν προηγούμενη σχέση με την μουσική.
Η μόνη απαίτηση των εξετάσεων είναι ο εξεταζόμενος να διαθέτει φωνητική ικανότητα καθώς και σωστή αντίληψη ρυθμού και μελωδίας.
Ο τρόπος βαθμολόγησης και επιλογής των υποψηφίων μαθητών της Α’ Γυμνασίου του Μουσικού Σχολείου είναι ο ίδιος για όλα τα μουσικά σχολεία της χώρας και δεν έχει αλλάξει εδώ και πολλά χρόνια. Η επιλογή τους γίνεται από επιτροπές τις οποίες ορίζει με υπουργική απόφαση το ΥΠΕΠΘ οι οποίες μεταβάλλονται κάθε χρόνο.
Οι γονείς κάνουν αίτηση στο σχολείο στο οποίο ανήκουν ανάλογα με την περιοχή κατοικίας τους στα μέσα Μαΐου και ειδοποιούνται από το σχολείο μετά το πέρας των προαγωγικών και απολυτηρίων εξετάσεων για την ακριβή ημερομηνία εξέτασης.